Вірш «De Libertate (Про свободу)» Григорія Сковороди
Що є свобода? Добро в ній якеє? Кажуть, неначе воно золотеє? Ні ж бо, не злотне: зрівняши все злото. Проти свободи воно — лиш болото. О, якби в дурні мені не пошитись, Щоб без свободи не міг я лишитись. Слава навіки буде з тобою, Вольності отче, Богдане-герою!
Аналіз вірша «De Libertate (Про свободу)» Григорія Сковороди
Вірш «De Libertate» Григорія Сковороди став одним із найбільш популярних творів у його літературному доробку. А оспівується у ньому особистість відома і видатна для України (та й не тільки) – Богдан Хмельницький, який був лідером національно-визвольної боротьби. Написано твір було у 1757 році, а назва його у перекладі з латинської звучить «Про свободу». Саме воля є центральним поняттям у вірші, і вона ж вважається найбільшим багатством для людей.
Причин для написання твору саме такого змісту у Сковороди було багато, і тут важливо відмітити його зв’язок із простим народом. У період з 1755 року по 1759 він жив у селі Ковраї і багато спілкувався з простими людьми. Сковорода був свого роду просвітителем для сільських жителів, йому цікаво було знати, що вони думають, про що хвилюються, на що сподіваються, до чого прагнуть. У той період і формувався його естетичний ідеал. А ще він остаточно зрозумів, що бути з народом – це його покликання, бо від цього він отримує справжнє задоволення.
Сковорода, якого називали мандрівним філософом, сам був із селян, тому він прекрасно розумів тих, з ким спілкувався. Окрім того, він знав, що будь-яка вільна людина може раптом стати кріпаком, якщо цього захочеться комусь із поміщиків. І за свою свободу він теж переживав з цієї причини. Також Григорій Савич пам’ятав про те, як повела себе Катерина ІІ по відношенню до українських козаків, які брали участь у російсько-турецькій війні (наказала знищити Запорізьку Січ).
Якщо говорити про вірш, то вже на початку автор починає говорити про свободу, яку цінує найбільше. Він намагається осмислити це поняття, тому в перших рядках звучать філософські розмірковування про те, що ж та свобода собою являє насправді. Богдана Хмельницького автор прославляє і називає «батьком вольності», людиною, яка дала українцям надію на вільне життя.
Звертання, порівняння, риторичні питання і оклики – ось художні засоби, використані у творі.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “De libertate (Про свободу)” Григорія Сковороди українською мовою абсолютно безкоштовно.
“De Libertate” (“Про свободу”) – вірш Григорія Сковороди.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “De libertate (Про свободу)” Григорія Сковороди українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «De Libertate (Про свободу)» Григорія Сковороди українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «De Libertate (Про свободу)» Григорія Сковороди