Вірші

Сортирувати за:

Вірші та поезія, що знайдуть відгук у кожного

Співучість та милозвучність української мови стали тими підвалинами, на яких згодом розквітла і продовжує квітнути українська поезія. Вірші давно стали невід’ємною частиною української культури і літератури, як її повноправної частини. Неймовірна кількість жанрів і піджанрів, сотні письменників та письменниць, що писали, пишуть та будуть писати вірші українською мовою, дозволяють насолоджуватись їх читанням постійно.

Народна віршована творчість

Як, певно, з будь-яким напрямом, вірші спочатку були народними, та передавались з покоління в покоління, змінюючись та доповнюючись в залежності від часу свого створення. Епохальною віхою в народній поетичній творчості по праву вважається доба козацтва, що оспівана в десятках загальновідомих творів, які і донині не втрачають своєї актуальності. Ці твори оспівували кохання козака та дівчини, або ж мужність тих чоловіків, що боронили свою землю.

Сім’я була завжди дуже важливою складовою українською культури. Родинні зв’язки були неймовірно міцними, тому не дивно, що мотиви про любов батьків до своїх дітей теж стала дуже важливою складовою народної віршованої творчості. Вірші про дітей, дочок та синів, яких батьки рушником нагороджували в доросле життя мають в собі сильний символізм, і навіть сьогодні здатні зворушити свого читача до сліз.

Те ж саме стосується і теми матері, адже вона теж неодноразово ставала центральною. Трагічність українського народу, його історії, яка часто проходила в боротьбі, теж стала центральною темою. Неможливо не згадати твори які оспівували кохання та героїчну боротьбу козаків за визволення з-під панського гніту.

Враховуючи те, що український народ був землеробами, не дивно, що чимало віршів присвячені праці людини на землі. Вірші на жатву та добрий врожай легко знайти в народній творчості майже будь-якого часу. Разом з тим, чимала кількість творів прямо або опосередковано стосується теми Різдва. Всім відомі колядки, як різдвяні пісні, теж є хорошим прикладом красивих українських віршів, що були покликані прославляти народження Христа.

Творчий шлях української поезії

Декілька століть тому на сцені української літератури постав один з найвеличніших письменників за всю історію національної літератури – Тарас Шевченко. В його творах своє відображення знайшли десятки тем, зокрема і тема кохання, любові та відданості своїй землі, а також чимало християнських мотивів, які Кобзар не оминув боком. Можна сміливо сказати, що вірші Шевченка стали відображенням душі українського народу з її глибиною та прив’язаністю до своєї Батьківщини. Його по-праву можна вважати одним з батьків-засновників української поезії.

Серед відомих українських віршів, неможна не згадати написані українськими класиками в золоту добу української літератури, що стали одними з найбільш знаних творів української літератури. Але українська мова і її краса знайшли своє відображення в новому поколінні письменників, що продовжують прославляти українську мову й культуру своїми творами.

Українська поезія та нова епоха

Але поезія українською мовою не вичерпується лише вищезгаданими класиками минулого та сучасності. В ХХ столітті вірші українською мовою отримали нове дихання. Цьому значно сприяли письменники двадцятих років, що були молодими авангардистами української літератури. Вірші українських письменників ширились всією Україною, чим приносили своїм творцям ще більше визнання. Очільники цих гуртів стали тими, чия творчість ознаменувала епоху.

Ще однією важливою постаттю цього часу були письменники 30-х років, з творчістю, яка була сповнена символізмом, красою та глибиною. Саме створені ними образи стали зрештою класикою, особливо якщо мова йде про пори року як осінь, зима та весна, що віднайшли своє місце в його творчості. Їх твори стали визнаними та найкращими творами, що були присвячені темі природи.

Всю чуйність, замріяність, та при цьому неймовірну глибину українського віршованого слова можна побачити в творчості шістдесятників. Їх вірші і сьогодні є важливими як в культурному, так і в етичному сенсі, даруючи розуміння того, що можна вважати гарним, і як має виглядати поезія, що присвячена життю і місцю людини в світі. Музами цих літераторів не раз ставала саме українська мова, або ж музика, що надихає творити.

Сучасні українські вірші представляють собою широку добірку творів, більшість авторів якої почали свою творчість вже після проголошення незалежності України. Вони пишуть про те, що вважають актуальним та важливим в нашому суспільстві, висміюючи, критикуючи та люблячи одночасно. Все це можна знайти в творчості нового покоління українських письменників. Всі вони по-різному, але таким неймовірним чином зізнаються в коханні до України через вірші.