Як і в музиці, у літературі теж існує поняття «класики». То що ж таке світова класична література у сучасному розумінні? Це будь-які твори, які стали зразковими у своєму жанрі, заклали його канони і вважаються «чистими» його прикладами, тобто без яскраво вираженого додавання елементів інших жанрів. Такі твори мають значення для культури всього людства.
Першопочатково творами класичної літератури вважались ті, що були написані авторами, які жили в епоху Античності, хоча звернули на них увагу значно пізніше вже представники епохи Відродження. Класичні романи сьогодні – це ті, які відповідають давно встановленим канонам і продовжують їх. Вони мають повністю відповідати нормам класичного твору, залишаючись при цьому у межах свого жанру.
Щоб зрозуміти, що той чи інший твір є класикою літератури, варто звернути увагу на два аспекти: коли його було написано і який у нього зміст. Вважається, що світова і українська класична література залишається у віках, і це стає «знаком якості», бо поганий твір чи звичайну белетристику навряд будуть читати через багато років. А якщо ж написано його було не менше як 50 років тому, а він лишається цікавим і актуальним для людей, то таке творіння вже можна вважати класичним.
Другою відмінністю від белетристики є сам зміст твору. Є книжки для легкого читання, які дають короткий ефект, відволікають від буденності, але не несуть при цьому особливої цінності, бо не містять у собі нічого важливого в естетичному, культурному, мистецькому плані. Це література для розваги і для одноразового читання, у список класичної літератури вони точно не потраплять.
В залежності від жанру, класичні твори можуть сприйматись легше чи важче, але у будь-якому випадку це найкращі роботи авторів, які автоматично отримують «знак якості». І не має значення, будете ви слухати онлайн аудіокниги в жанрі класики чи просто читатимете, бо важливіше, що це будуть книжки, актуальність яких не втратиться з роками.
У будь-якому віці можна читати книги світової класики, бо писалась вона не лише для дорослих, а й для дітей та підлітків. Чимало є пригодницьких романів, головними героями яких стали саме діти, і скільки б не минуло років з моменту їх написання, але сюжети лишаються цікавими читачам.
У кожному літературному жанрі є своя класика, і це твори, у якості яких можна навіть не сумніватись. І не варто думати, що такі романи чи повісті обов’язково мають бути важкими для розуміння. Якщо, наприклад, читати класику українською мовою, то можна побачити, що чимало книг написано легкою мовою і сприймаються вони легко, не втрачаючи при цьому глибини змісту.
Звісно, класичні твори теж користуються попитом, але зазвичай ті книги, які на певному етапі стають дуже популярними, вважаються белетристикою і інтерес до них швидко згасає, бо з’являється щось нове. А до класики цікавість не втрачається з часом, бо це вічні твори, які можна і хочеться перечитувати знову і знову, і сприйматись вони будуть щоразу по-новому.
Сучасний світ дуже швидкий, тому навіть на читання часу майже не лишається. Але ж позбавляти себе такого приємного і корисного для мозку заняття не варто.