Література 20 століття

Сортирувати за:

Книги 20 сторіччя – екскурс в історію літератури і не тільки

З того самого моменту, коли люди почали писати книги і з’явилась література, почався і її розвиток. У якому б жанрі не писали свої твори письменники та письменниці, у їх книгах все одно відображаються реалії життя, які вони спостерігають навколо себе. Тому, читаючи твори різних авторів, можна зрозуміти, як і чим жило людство у той чи інший період часу.

Література ХХ століття вирізняється розмаїттям жанрів, які почали з’являтись, засновуючись на тих, які вже були відомі у попередніх століттях. Зміна століть характеризується змінами в усьому, в тому числі і в літературі. Тому на межі 19 і 20 століть відбувався перехід від реалізму до модернізму. Цей етап змін проходила як зарубіжна література, так і українська.

Модернізм та його течії

Якщо реалізм робив акцент на правдивому відображенні дійсності і різноманітних життєвих явищ, тобто у центрі уваги була зовнішня реальність, то модернізм зосереджується на внутрішньому світі людини, її переживаннях, індивідуальних цінностях та особливостях. Суспільство відходить на задній план, а акцент робиться вже на особистості.

Під впливом нового літературного напряму починають з’являтись і нові жанри, серед яких лірична драма та новела, драматична поема, драма-феєрія. Приклади творів, написаних у таких жанрах, можна побачити і у видатних українських літераторів.

А модернізм тим часом набув такого розвитку, що від нього почали відділятись нові течії. Коротко розглянемо деякі з них:

  • експресіонізм – гостро показані емоції та переживання героя, акцент робиться на важкості і трагічності буття;
  • імпресіонізм – увага приділяється кольорам, звукам і найменшим деталям, які можуть передавати відчуття;
  • неоромантизм – поєднання неідеальної реальності з уявними ідеалами, відображення боротьби добра і зла;
  • символізм – течія, у якій думки та поняття замінюються символами, тобто знаками з прихованим змістом;
  • екзистенціалізм – акцентування уваги на песимістичних настроях та інтуїтивних відчуттях;
  • постмодернізм – течія, яка з’явилась у кінці 20 століття і характеризується багатозначністю, парадоксальністю та іронічністю.

Світова література 20 сторіччя

Американська література у 20 столітті переживала серйозний підйом. Письменники, які потім стали класиками, випускали найкращі свої твори, у яких показували справжнє життя, що криється за фасадом успішності і багатства.

Англійська література на початку століття багато уваги приділяла подіям, що відбувались у світі, наприклад, у Першій світовій війні. Про її перебіг та наслідки писали поети, письменники та інші митці. Не оминула увагою тему війни і французька література, представники якої теж тонко відчували все, що відбувалось у суспільстві країни і у всьому світі загалом.

Японська література розвивалась своїми темпами, і у ній теж з’являлись нові течії. Особливо цікавими ставали детективні і науково-фантастичні романи, а у творчості деяких авторів було помітно вплив інших митців.