У садочку-зеленочку ходить вишня у віночку. Хтось їй грає на дуду, подивлюся я піду.
Баба каже: — Не ходи! Темні поночі сади. Там, де вітер шарудить, бузиновий цар сидить.
Брови в нього волохаті, сиві косми пелехаті. Очі різні, брови грізні, кігті в нього як залізні, руки в нього хапуни — так і схопить з бузини!
Я кажу їй: — Бабо, ні! Очі в нього не страшні. На пеньочку, як на троні, він сидить собі в короні. Грає в дудку-джоломію, я заграв би, та не вмію.
А навколо ходять в танці квіти — всі його підданці. Є оркестри духові, равлик-павлик у траві. Три царівни бузинові мають кожна по обнові.
Невсипущі павуки тчуть серпанки і шовки. На царевій опанчі Зорі світяться вночі. Він сидить у бузині, усміхається мені.
Аналіз вірша «Бузиновий цар» Ліни Костенко
Вірш «Бузиновий цар» Ліна Костенко написала серед інших у збірці творів для дітей, що отримала однойменну назву. Загалом творчість поетеси була спрямована на дорослу аудиторію, але й для дітей вона іноді теж писала. А оскільки у таланті письменниці сумнівів немає, то й цей твір вийшов таким, що сподобається читачам будь-якого віку.
Починається твір з опису зеленого квітучого саду, де вже й «вишня у віночку» ходить, а хтось їй «грає на дуду». Цю мелодію чує не лише квітуче деревце, а й маленький хлопчик, якому дуже кортить дізнатись, хто ж там грає. От і збирається він піти в сад і подивитись. Тільки бабуся не хоче його пускати, бо вже стало темно. А щоб її слова краще на онука подіяли, вона починає розповідати про бузинового царя, який нібито сидить у саду.
Описуючи його зовнішність, бабуся вживає такі слова, які вказують на його грізний і важкий характер. А головне, що той цар може несподівано з’явитись і своїми руками-хапунами будь-кого, хто прийде у його володіння в темну пору, схопити і невідомо куди потягти. Тільки от усі ці слова і описи хлопчика не лякають. Ба більше, він ще й бабусю починає переконувати, що бузиновий цар зовсім не страшний, тому немає причин його боятись.
Хлопчик упевнений, що володар лісу добрий і веселий, а навколо нього всі танцюють і співають, поки він сидить у своїй короні і посміхається, спостерігаючи за тим, що відбувається. У творі показано один світ, але два різних погляди на нього. Бабуся, маючи великий життєвий досвід, бачить ситуацію у негативному світлі, а царя сприймає як злого персонажа. А онук ще маленький, тому й світ навколо видається йому добрим, яскравим, світлим і казковим.
У дитячому сприйнятті рослини, тварини та інші істоти можуть бути живими і наділеними людськими якостями. І навіть ті герої, які видаються страшними, можуть виявитись добрими. Помічати прекрасне навколо – це, певно, один з тих навиків, який є важливим у будь-якому віці, про що й нагадує даний поетичний твір.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Бузиновий цар” Ліни Костенко українською мовою абсолютно безкоштовно.
Вірш Ліни Костенко “Бузиновий цар” написаний у 1987 році.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Бузиновий цар” Ліни Костенко українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Бузиновий цар» Ліни Костенко українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.