Я декадент? Се новина для мене! Ти взяв один з мого життя момент, І слово темне підшукав та вчене, І Русі возвістив: “Ось декадент!”
Що в моїй пісні біль, і жаль, і туга — Се лиш тому, що склалось так життя. Та є в ній, брате мій, ще нута друга: Надія, воля, радісне чуття.
Я не люблю безпредметно тужити Ні шуму в власних слухати вухах; Поки живий, я хочу справді жити, А боротьби життя мені не страх.
Хоч часто я гірке й квасне ковтаю, Не раз і прів, і мерз я, і охрип, Та ще ж оскомини хронічної не маю, Катар кишок до мене не прилип.
Який я декадент? Я син народа, Що вгору йде, хоч був запертий в льох. Мій поклик: праця, щастя і свобода, Я є мужик, пролог, не епілог.
Я з п’ющими за пліт не виливаю, З їдцями їм, для бійки маю бук, На празнику життя не позіваю, Та в бідності не опускаю рук.
Не паразит я, що дуріє з жиру, Що в будні тільки й дума про процент, А для пісень на “шрррум” настроїть ліру. Який же я у біса декадент?
Аналіз вірша «Декадент» Івана Франка
Вірш «Декадент» Іван Франко написав у 1896 році, а увійшов твір до циклу «Поклони». Цікавою є історія створення цієї роботи поета, а точніше причина, через яку він взагалі захотів написати даний вірш. Справа була у тому, що літературний критик Щуратов зачепив Франка своїм коментарем щодо його збірки «Зів’яле листя», яку він назвав проявом декадентства. Сам Франко себе «декадентом» точно не вважав, а такий ярлик його дуже ображав.
А у поетичному творі він описує образ справжнього поета, який служить рідному народу, і цьому служінню присвячене все його життя. Ліричний герой, створений поетом, виступає як людина, що здатна навіть у найтяжчі часи бути для простих людей «променем світла», нести позитив і гордо тримати голову навіть тоді, коли його і весь народ намагаються пригноблювати. І це точно не декадентство з його песимізмом і нігілізмом.
Відмінність декадента від народного поета у тому, що перший живе минулим і про нього ж говорить, а от другий дивиться лише вперед, у майбутнє, і багато працює, щоб воно було світлим і прекрасним. Ліричний герой демонструє незламну волю і прагнення до боротьби, що виражається у влучних метафорах, які використовує поет. Що ж стосується декадентства, то воно тут висміюється в іронічній формі. Крім того, у творі багато риторичних запитань, відповіді на які кожен дасть собі сам.
Я декадент? Се новина для мене! Ти взяв один з мого життя момент…
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Декадент» Івана Франка українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.