Вірш «Фуга смерті» Пауля Целана, німецького поета, написаний у проміжку між 1944 і 1945 роками. Автор перебував у Чернівцях, коли почав працювати над цим поетичним твором. Надрукували вірш вперше у 1947 році, але у румунському перекладі. Оригінальний варіант було опубліковано через рік після цього, але увагу на твір читачі звернули у 1952 році, коли вийшла збірка поета «Мак і пам’ять».
Цікава особливість вірша у тому, що в ньому автор використовує парадоксальні шифри – фрази, які допомагають сказати про певні історичні події, конкретно їх не називаючи. Це лише натяки, але вони зрозумілі читачам. Даний твір став найвідомішим у творчому доробку автора. А визначний він тим, що присвячений темі Голокосту – пам’яті його жертв.
Це вірш про винищення євреїв, який слугує «скарбницею» спогадів про той страшний, жахливий і жорстокий період в історії людства, коли людей вбивали просто тому, що вони євреї. Здавалося б, такі жахіття хочеться забути, але ні. Історична пам’ять для наступних поколінь повинна зберігатись, і Целан був одним із тих, хто фіксував спогади, хай би якими страшними воно не були. Про тих, хто помер у стражданнях, не зробивши при цьому нікому нічого поганого, повинні пам’ятати. Їх імена мають знати, щоб хоча б так продовжилось їх «життя».
У поемі є центральна метафора яка звучить дуже незвично – «Чорне молоко світання». Тут автор використовує знайомі усім слова, але надає їм незвичного значення. Наприклад, молоко зазвичай асоціюється з чимось хорошим, світлим, воно дає життя. Але, говорячи про нього як про щось чорне, автор скасовує всі його позитивні властивості і вказує на те, що воно несе смерть. А світання – це не про період дня, а про відчуття людей, які знаходяться між життям і смертю.
Вигадавши саме такий незвичний метафоричний вислів, яскравий і похмурий одночасно, автор зміг сказати про жертв Голокосту, не називаючи речі своїми іменами і не згадуючи про крематорії чи газові камери.
Тема смерті і пам’яті постійно повторюється у «Фузі смерті». Пам’ять і забуття – стрижнева вісь творчості Целана. Ця пам’ять була важким хрестом, що його ніс поет крізь роки літературної творчості.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Фуга смерті» Пауля Целана українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.