Давно, іще в шістсот якомусь році, ну, цебто більш як три віки тому, коли носили шпаги ще при боці і розважали стратами юрму, коли відьом палили при народі, коли наук не знали ще ладом, — кажу, давно, кажу, у Вишгороді підсудна Анна стала пред судом. Було тій Анні, може, десять рочків, Її привів розлючений сусід. Багряне листя, кілька тих листочків, останнє листя із кленових віт було на стіл покладене, як доказ, і шаруділо тихо на сукні. Осіннє сонце, яблуко-недоквас, стояло в голих кленах у вікні. І той сусід сказав тоді у тиші: — Панове судді! Я її привів. Вона робила… кольорові миші з оцих ось жовтих і сухих листків. Ото складе листочок до листочка, два рази хукне — так і побіжать. У мене діти, в мене син і дочки, у них цяцьки так жужмом і лежать. Вони були нормальні і здорові, а ця чаклунка збила їх з пуття. Вночі їм сняться миші кольорові. Од тих мишей немає нам життя! Тоді суддя в судейській чорній мантії сказав: — Життя — це справа без гарантії. Чаклунок ми караєм по закону. Перехрестіться, пане, на ікону. Скажіть суду: вона із димаря вночі літала чи згасила зірку? Чи вам ті миші згризли сухаря, а чи прогризли у підлозі нірку? Сусід сказав, що миші ті якраз такої шкоди не чинили зроду, що в господарстві наче все гаразд, а йдеться швидше про моральну шкоду. Суддя спитав: — Вони на вас гарчать? — Та, — каже, — ні. Але вони яскраві. — Два рази хукнув писар на печать. Сиділа тихо дівчинка на лаві. Був сірий день. І сірий був сусід. І сірий стіл. І сірі були двері. І раптом нявкнув кольоровий кіт. Залив чорнилом вирок на папері.
Аналіз вірша «Кольорові миші» Ліни Костенко
Вірш «Кольорові миші» Ліни Костенко – алегоричний в своїй суті. Письменниця різко засуджує те суспільство, де інакодумство, унікальність та самобутність людини є злочином. Так не має бути, адже будь-яка творча людина може розкрити свій потенціал лиш тоді, коли ніхто цілеспрямовано не обмежує її творчість, адже це продовження людської душі. Важливо розуміти, що вірш був опублікований ще в часи Радянського Союзу, коли ця проблема була актуальною для українських митців, як ніколи. Тому ліричний твір письменниці варто сприймати як художній протест людини, якій було не байдуже.
Сюжет твору важко осягнути, якщо не розуміти описаного вище контексту. Дівчинка Анна, що стала головною героїнею історії, засуджується суспільством за те, що вона робила кольорових мишей з осіннього листя. Протиставлення Анни і позивача, який скаржиться на неї до суду, є більш філософським протистоянням оригінальності та стандарту. В цьому письменниця вбачала велику загрозу, адже творча людина по своїй суті не може мислити стандартами, які або штучні, або заангажовані в її сприйнятті. Сам сюжет, що має повноцінну драматичну структуру, говорить про те, що творчість – це та річ, якій завжди потрібно давати свободу.
Сусід, що протиставляється Анні – типовий представник того суспільства, де оригінальність та творчість є злочинною дією. Його Костенко змальовує стереотипно, що дозволяє замислитись не лише над тим, яке місце творча особистість має займати в суспільстві, але й над тим, як саме суспільство має сприймати таку особистість. Вірш не майорить великою кількістю художніх засобів, що не потрібні йому для того, аби довести, що свобода творчості – найвищий дар для суспільства, адже саме в цьому полягає людяність в найширшому розумінні цього слова.
Читайте також усі 👉 Вірші Ліни Костенко 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Кольорові миші” Ліни Костенко українською мовою абсолютно безкоштовно.
«Кольорові миші» — вірш української поетеси Ліни Костенко, входить до збірки «Давно».
Читайте також усі 👉 Вірші Ліни Костенко 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Кольорові миші” Ліни Костенко українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Кольорові миші» Ліни Костенко українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.