Ніч яка, господи! Місячна, зоряна: Ясно, хоч голки збирай… Вийди, коханая, працею зморена, Хоч на хвилиночку в гай!
Сядем укупі ми тут під калиною — І над панами я пан… Глянь, моя рибонько, — срібною хвилею Стелеться полем туман;
Гай чарівний, ніби променем всипаний, Чи загадався, чи спить- Он на стрункій та високій осичині Листя пестливо тремтить;
Небо незміряне всипано зорями — Що то за божа краса! Перлами-зорями теж під тополями Грає перлиста роса.
Ти не лякайся-но, що свої ніженьки Вмочиш в холодну росу: Я тебе, вірная, аж до хатиноньки Сам на руках однесу.
Ти не лякайсь, а що змерзнеш, лебедонько; Тепло-ні вітру, ні хмар… Я пригорну тебе до свого серденька, Й займеться зразу, мов жар;
Ти не лякайсь, аби тут та підслухали Тиху розмову твою: Нічка поклала всіх, соном окутала — Ані шелесне в гаю!
Сплять вороги твої, знуджені працею, Нас не сполоха їх сміх…
Адаптаціїна версія вірша – пісня
Ніч яка місячна, зоряна, ясная! Видно, хоч голки збирай. Вийди, коханая, працею зморена, Хоч на хвилиночку в гай.
Сядем укупочці тут під калиною – І над панами я пан! Глянь, моя рибонько, – срібною хвилею Стелиться полем туман.
Гай чарівний, ніби променем всипаний, Чи загадався, чи спить: Ген на стрункій та високій осичині Листя пестливо тремтить.
Небо незміряне всипане зорями, Що то за Божа краса! Перлами ясними попід тополями Грає краплиста роса.
Ти не лякайся, що ніженьки босії Вмочиш в холодну росу: Я тебе, вірная, аж до хатиноньки Сам на руках однесу.
Ти не лякайся, що змерзнеш, лебедонько, Тепло – ні вітру, ні хмар… Я пригорну тебе до свого серденька, А воно палке, як жар.
Аналіз вірша «Ніч яка місячна» Михайла Старицького
Вірш «Ніч яка місячна» Михайло Старицький, український драматург і письменник, написав на початку 1860-х років, присвятивши його дівчині, у яку закохався. І це був не просто романтичний поетичний твір, а пісня, яка потім так полюбилась людям, що її почали вважати народною, а про те, що у неї є конкретний автор, вже мало хто й згадував.
Варто сказати, що Старицький був родичем Миколи Лисенка, легендарного українського композитора. Він був його троюрідним братом, разом з яким жив і виховувався, коли залишився сиротою, втративши батьків. Віталій Лисенко, його дядько, забрав хлопця до себе і ставився як до сина. Михайло разом з Миколою навчався спершу в одному університеті, потім в іншому, і разом же вони створили цей музично-поетичний твір.
Є цікава історія про написання пісні, але сам Старицький ніколи її не коментував, тому підтвердити її достовірність важко. І все ж, можливо, все саме так і було: брати приїхали на Полтавщину, щоб познайомитись з місцевим фольклором, а в результаті Старицький познайомився зі дівчиною Степанидою. Поки він чекав її, склав вірша, який потім і перетворився на пісню. Та як би сільська красуня йому не подобалась, а стосунків у них бути не могло, бо вже у неї був наречений.
Дізнавшись про це, поет так розхвилювався, що аж захворів і змушений був повернутись до Києва. Добре, що у такий нелегкий період життя поруч була чуйна і добра людина – Софія Лисенко, сестра Миколи. З нею Старицький і одружився у 1862 році. Разом вони прожили багато років, народивши і виховавши п’ятьох дітей.
У творі автор описує чарівну ніч, коли зустрічаються закохані. Вони сидять поруч і милуються краєвидом, слухають шелест листя і дивляться на зірки, що яскраво світять з неба. Це розповідь про побачення, яке приносить радість і задоволення. А ліричний герой у творі такий щасливий і закоханий, що готовий свою миленьку на руках носити і з обіймів не випускати.
У дещо зміненій формі пісня звучить у відомій радянській кінострічці «У бій ідуть лише „старі“». Серед художніх засобів, використаних автором, є метафори, епітети, пестливі слова та порівняння.
Тут ви можете слухати онлайн вірш-пісню “Ніч яка місячна” Михайла Старицького українською мовою абсолютно безкоштовно.
Вірш-пісня “Ніч яка місячна” багато хто вважає народною, але його написав Михайло Старицький у 1870 році.
Тут ви можете слухати онлайн вірш-пісню “Ніч яка місячна” Михайла Старицького українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Ніч яка місячна» Михайла Старицького українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Ніч яка місячна» Михайла Старицького