Світе тихий, краю милий, Моя Україно, За що тебе сплюндровано, За що, мамо, гинеш? Чи ти рано до схід сонця Богу не молилась, Чи ти діточок непевних Звичаю не вчила? «Молилася, турбувалась, День і ніч не спала, Малих діток доглядала, Звичаю навчала. Виростали мої квіти, Мої добрі діти, Панувала і я колись На широкім світі, Панувала… Ой Богдане! Нерозумний сину! Подивись тепер на матір, На свою Вкраїну, Що, колишучи, співала Про свою недолю, Що, співаючи, ридала, Виглядала волю. Ой Богдане, Богданочку, Якби була знала, У колисці б задушила, Під серцем приспала. Степи мої запродані Жидові, німоті, Сини мої на чужині, На чужій роботі. /253/ Дніпро, брат мій, висихає, Мене покидає, І могили мої милі Москаль розриває… Нехай риє, розкопує, Не своє шукає, А тим часом перевертні Нехай підростають Та поможуть москалеві Господарювати, Та з матері полатану Сорочку знімати. Помагайте, недолюдки, Матір катувати».
Начетверо розкопана, Розрита могила. Чого вони там шукали? Що там схоронили Старі батьки? Ех, якби-то, Якби-то найшли те, що там схоронили, Не плакали б діти, мати не журилась.
Аналіз вірша «Розрита могила» Тараса Шевченко
Вірш «Розрита могила» Тараса Шевченка є багато в чому дуже особливим твором для української літератури загалом, та творчості письменника конкретно в цьому випадку. Все тому, що цей твір є першим в бібліографії письменника, що закликає свого читача до антиімперських та антицарських поглядів. Разом з тим, тут є такі притаманні проблеми для творчості письменника, як критики панщини та чиновництва, що переплітається з розкриттям теми національної трагедії й соціальної несправедливості.
Варто згадати, що на написання вірша письменника надихнули археологічні розкопки, що досить активно проводились в часи його життя на Лівобережній Україні. Саме один з таких розкопів став тим ідейним поштовхом. До речі, сьогодні він має назву «Розрита могила», відсилаючи саме до цього твору. Для письменника цей процес був не просто важливим з точки зору науки, а й дуже важливим в ідеологічному ключі. На його думку, українці не мають забувати своє коріння, яке, в тому числі, метафорично лежить в землі.
Головна проблематика твору полягає в тому, що українці почали забувати своє героїчне, козацьке минуле. Саме зазирнувши в розкриту могилу, кожен має згадати, що до нього на цій землі жили цілі покоління, що боролись, любили та не забували своїх предків. І письменник в експресивній та динамічній формі закликає свого читача теж пам’ятати про те, що він є повноцінним спадкоємцем цих традицій.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Розрита могила» Тараса Шевченко українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.