Хто смів сказать, що не богиня ти? Де той безбожник, що без серця дрожі В твоє лице небесне глянуть може, Неткнутий блиском твої красоти?
Так, ти богиня! Мати, райська роже, О глянь на мене з свої висоти! Бач, я, що в небесах не міг найти Богів, перед тобою клонюсь тоже.
О бозі, духах мож ся сумнівати І небо й пекло казкою вважати, Та ти й краса твоя – не казка, ні!
І час прийде, коли весь світ покине Богів і духів, лиш тебе, богине, Чтить буде вічно – тут, на полотні.
1881
Аналіз вірша «Сікстинська Мадонна» Івана Франка
Вірш «Сікстинська Мадонна» Івана Франка, написаний у 1881 році, увійшов до збірки автора, що носить назву «З вершин і низин». Це сонет, у якому поет виражає своє захоплення жінкою, зображеною на полотні Рафаеля, яку звали Мадонною. На картині вона зображена з дитиною на руках, тому це не просто красива жінка, а мати, яка дала життя новій людині, що вже робить її особливою.
Франко у своєму поетичному творі говорить про дві вічні цінності – красу жінки і мистецтво, яке залишається у віках і продовжує дарувати насолоду і задоволення новим поколінням людей. Сам поет був вражений роботою Рафаеля, видатного художника, який залишив по собі великий культурний спадок у вигляді численних полотен. Дивлячись на його «Сікстинську Мадонну», Франко так надихнувся, що й сам вирішив щось створити. Так і народився цей вірш.
Можливо, комусь здається, що зображена художником жінка має якусь неземну красу, тому й виглядає казково, але для поета вона земна. Вона така ж, як і інші жінки – прекрасна, ніжна, щира, а материнство робить її ще красивішою. Та не лише про образ жінки-матері говорить автор у вірші. Для нього Мадонна – це ще й Муза, яка надихає на творчість. А її краса – це та сила, яку несе мистецтво, без якої воно не мало б сенсу.
Як і деякі інші видатні поети, Франко ідеалізує образ жінки, але інакше він просто не може, бо не розуміє, як можна не захоплюватись її красою і духовністю. З перших слів вірша стає зрозуміло, що автор готовий захищати образ Мадонни, перед якою він сам схиляється, оскільки бачить в ній втілення жіночності і материнства. Картина Рафаеля для нього – втілення мистецтва, і якщо хтось не бачить її краси, то він, значить, взагалі нічого у художньому мистецтві не розуміє.
У творі поет використав різні художні засоби, серед яких можна побачити звертання, епітети, метафори, антитезу, звертання. Також є гіпербола та риторичні запитання. Головна думка, яку автор хотів передати, полягає у тому, що краса і добро – поняття нероздільні і завжди йдуть поруч.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Сікстинська Мадонна” Івана Франка українською мовою абсолютно безкоштовно.
Поезії «Гімн» та «Сікстинська Мадонна» Івана Франка — твори, в одному з яких ліричний герой постає борцем, а в іншому — шанувальником високого мистецтва. Дух вічного революціонера здолає усе заради волі, думки і науки, які нестимуть людям світло. Краса Сікстинської Мадонни не може підлягати сумнівам, адже її зображення — це відбиток вічності на полотні.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Сікстинська Мадонна” Івана Франка українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Сікстинська Мадонна» Івана Франка українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Сікстинська Мадонна» Івана Франка