Вітер віє-повіває, По полю гуляє. На могилі кобзар сидить Та на кобзі грає.
Кругом його степ, як море Широке, синіє, За могилою могила, А він тілько мріє.
Сивий ус, стару чуприну Вітер розвіває, То приляже та послуха, Як кобзар співає.
Аналіз вірша «Вітер віє-повіває» Тараса Шевченко
Вірш «Вітер віє-повіває» Тараса Шевченка розповідає про кобзаря, який сидить на могилі і грає на своїй кобзі. Загалом у творчості Тараса Григоровича образ такого музики зустрічається багато разів, та й сам він себе з кобзарем ототожнював. Не дарма ж найвідоміша збірка його творів має саме таку назву. У людей, до речі, Шевченко теж асоціюється з кобзарем, тому у цьому творі поет, можливо, говорив частково і про себе, про власні переживання.
Вірш складається з трьох строф, у яких показано відчуття смутку і жалю за тими, хто віддав своє життя за рідну землю. У перших рядках згадується широке поле, яке символізує волю і життя, але на противагу йому є могила, як символ тієї страшної і високої ціни, яку довелось народу заплатити за свою свободу. Загалом у кожній строфі є по декілька символічних образів, які несуть у собі глибокий зміст. Наприклад, вітер – це свобода, море – незалежність українців, а сивий ус і стара чуприна – життєвий досвід. Кобзар же символізує пам’ять.
Головний герой сидить серед могил і співає. Одночасно з цим він мріє про нове життя для українців – вільне, щасливе, незалежне. Тільки ніхто не знає, коли ж воно настане. Кобзар – людина з великим життєвим досвідом, його вуса і чоло вже вкрила сивина, але вік не має значення, бо він ще має що сказати людям. Він завжди грає про те, що актуально для інших і для нього самого. А ще кобзар нагадує українцям про те, хто вони і яку силу мають у собі, щоб боротись і далі з ворогами та поневолювачами.
Співати він може як про живих, так і про мертвих, бо вони ж теж заслуговують, щоб про них згадували і цінували той подвиг, який вони зробили, віддавши життя за Україну. Музикант ніби поєднує їх з реальністю, повертає мертвих у світ живих (нехай і лише на словах).
Із художніх засобів, використаних Шевченком, тут можна побачити епітети, метафори і повтори. Їх сукупність зробила вірш дещо схожим на народну творчість, що теж, можливо, було метою поета.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Вітер віє-повіває” Тараса Шевченка українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Вітер віє-повіває» Тараса Шевченко українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Вітер віє-повіває» Тараса Шевченко