У дитячі любі роки, Коли так душа бажала Надзвичайного, дивного, Я любила вік лицарства. Тільки дивно, що не принци, Таємницею укриті, Не вродливі королівни Розум мій очарували. Я дивилась на малюнках Не на гордих переможців, Що, сперечника зваливши, Промовляють люто: “Здайся!” Погляд мій спускався нижче, На того, хто, розпростертий, До землі прибитий списом, Говорив: “Убий, не здамся!” Не здававсь мені величним Той завзятий, пишний лицар, Що красуню непокірну Взяв оружною рукою. Тільки серце чарувала Бранки смілива відповідь “Ти мене убити можеш, Але жити не примусиш!” Роки любії, дитячі, Як весняні води, зникли, Але гомін вод весняних Не забудеться ніколи. Він, було, мені лунає У безсонні довгі ночі І єднається так дивно З візерунками гарячки: Мріє стеля надо мною, Мов готичнеє склепіння, А гілки квіток сплелися На вікні, неначе грати. Од вікна до мене в хату Червонясте світло впало, — Чи то вуличнеє світло, Чи то полиски пожежі? Що се так шумить невпинно? Навісний, безладний гомін! Чи в крові гарячка грає, Чи війна лютує в місті? Чи се лютий біль у мене Тихий стогін вириває, Чи то стогне бранець-лицар, Знемагаючи на рани: “Хто живий у сьому замку? Хто тут має серце в грудях? Другом будь, зійди на вежу, Подивись на бойовисько! Подивись на бойовисько, Хто кого перемагає? Чи над лавами ще в’ється Корогва хрещата наша? Коли ні,— зірву завої! Хай джерелом кров поллється, Будь проклята кров ледача, Не за рідний край пролита! Ні, я чую наше гасло! Ось воно все голосніше… Зав’яжіть тісніше рани, Шкода кров губити марне!..” Так дитячі мрії грали Між примарами гарячки. А тепер? — гарячка зникла, Але мрії не зникають. І не раз мені здається, Що сиджу я у полоні І закута у кайдани Невидимою рукою, Що в руці у мене зброя Неполамана зосталась, Та порушити рукою Не дають мені кайдани. Глухо так навколо, тихо, Не шумить гарячка в жилах, Не вчувається здалека Дикий гомін з бойовиська. Так і хочеться гукнути, Наче лицар мрій дитячих: “Хто живий? Зійди на вежу, Подивися наокбло! Подивись, чи в полі видко Нашу чесну короговку? Коли ні, не хочу жити, Хай мені відкриють жили, Хай джерелом кров поллється, Згину я від згуби крові. Будь проклята кров ледача, Не за чесний стяг пролита!..”
Аналіз вірша «Мрії» Лесі Українки
Вірш «Мрії» Лесі Українки датовано 18 листопада 1897 року. Знаходилась поетеса у той час в Ялті. Основна думка твору у тому, що людина не повинна пасувати перед життєвими труднощами. Якщо вже вони зустрічаються на шляху, то треба боротись до самого кінця, до останнього свого подиху, але в жодному разі не здаватись. Навіть якщо здається що впоратись із ситуацією неможливо, все одно варто пробувати. За таким принципом жила і сама поетеса, якій часто доводилось боротись, наприклад, з власною хворобою, яка періодами робила життя просто нестерпним.
У вірші Українка розповідає про власне дитинство і про те, що у юні роки її дуже приваблювала тема лицарства. Але цікавим був той момент, що вона, коли читала про мужніх воїнів і турніри, у яких вони брали участь, звертала увагу не на тих, хто вийшов з двобою переможцем, а на тих, хто не занепав духом і не здався навіть тоді, коли дивився в очі смерті. Внутрішня сила і незламність – ось що приваблювало юну майбутню поетесу вже тоді. Можна припустити, що саме від них вона навчилась тієї мужності, яка пізніше знадобилась у житті.
За об’ємом вірш великий, з нього можна багато чого дізнатись про світогляд поетеси, але найкраще відображають основний мотив рядки: «Ти мене убити можеш, але жити не примусиш». З цієї короткої, але при цьому дуже глибокої за змістом фрази можна зрозуміти, що найбільше Українка поважала в людях душевну стійкість, здатність піти навіть на смерть, але не зламатись всередині.
Коли Леся Українка була ще дитиною і читала твори про лицарів, вони справляли на неї таке сильне враження, що потім і в снах приходили ті герої, якими вона захоплювалась. А оскільки вона хворіла і могла бути в гарячці, сни і фантазії в гарячці створювали дивні образи. Та навіть тоді, коли гарячки припинились, мріяти вона не припинила, про що теж говорить у даному вірші – недарма ж у нього така назва.
А із художніх засобів у творі використано метафори, порівняння, уособлення та епітети.
Читайте також усі 👉 Вірші Лесі Українки 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Мрії” Лесі Українки українською мовою абсолютно безкоштовно.
Вірш “Мрії” Лесі Українки. Приємного читання!
Читайте також усі 👉 Вірші Лесі Українки 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Мрії” Лесі Українки українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Мрії» Лесі Українки українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.