В час гарячий полудневий Виглядаю у вiконце: Ясне небо, ясне море, Яснi хмарки, ясне сонце. Певно, се країна свiтла Та злотистої блакитi, Певно, тут не чули зроду, Що бува негода в свiтi! Тиша в морi… педве-ледве Колихає море хвилi; Не колишуться од вiтру На човнах вiтрила бiлi. З тихим плескотом на берег Рине хвилечка перлиста; Править хтось малим човенцем, В’ється стежечка злотиста. Править хтось малим човенцем, Стиха весла пiдiймає, I здається, що з весельця Щире золото спадає. Як би я тепер хотiла У мале човенце сiсти I далеко на схiд сонця Золотим шляхом поплисти! Попливла б я на схiд сонця, А вiд сходу до заходу, Тим шляхом, що проложило Ясне сонце через воду. Не страшнi для мене вiтри, Нi пiдводнй камiння, — Я про них би й не згадала В краю вiчного промiння. Євпаторiя, 1890, 16 серпня
Аналіз вірша «Тиша морська» Лесі Українки
Вірш «Тиша морська» Леся Українка написала у 1890 році в той момент, коли на душі у неї було тихо і спокійно, коли хотілось просто насолоджуватись природою і затишком. З допомогою свого твору поетеса показала, наскільки можуть бути пов’язаними між собою настрій людини і стан природи.
Працювала над віршем Українка, коли знаходилась у Євпаторії. То був останній місяць літа, коли дні ще спекотні, а світанки і заходи сонця виглядають так красиво, що ними можна милуватись нескінченно. Загалом для поетеси море багато що значило. Вона любила за ним спостерігати, воно манило і налаштовувала на творчий лад. Її вражали його краса та велич, а милуватись ним вона могла за будь-якої погоди.
Якщо був штиль – це навівало романтичні думки. Шторм викликав інші емоції. Але важливо, що морська стихія ніколи письменницю байдужою не залишала. У першій строфі описується сонячний літній день, коли сонечко світить найяскравіше. Лірична героїня виглядає у віконце і бачить ідилічний пейзаж, де все виглядає таким світлим і яскравим, що думати про щось сумне зовсім не хочеться.
Погода ідеальна, літо у розпалі, життя здається прекрасним і безхмарним. У такі моменти навіть не віриться, що в світі бувають якісь незгоди чи трагедії. Погані думки втекли десь далеко і повертатись не збираються, і вже від цього на душі стає легко. Описується у творі і морський пейзаж. Героїня бачить неподалік море. Воно спокійне, навіть вітрила на човнах не колишуться, бо немає вітру.
Лірична героїня спостерігає за невеличким човником, яким хтось править, і мріє про те, що й вона б теж кудись помандрувала – в якусь далечінь тією стежкою, яку «проложило ясне сонце через воду». І не злякали б її ні вітри ні підводне каміння. Певно, такими словами поетеса виразила свою готовність долати життєві труднощі.
У творі використані такі художні засоби, як епітети, повторення, метафори, персоніфікація, а також риторичні оклики.
Читайте також усі 👉 Вірші Лесі Українки 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Тиша морська” Лесі Українки українською мовою абсолютно безкоштовно.
Вірш “Тиша морська” Лесі Українки. Приємного читання!
Читайте також усі 👉 Вірші Лесі Українки 👈 на нашому книжковому сайті KNIZHKI.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Тиша морська” Лесі Українки українською мовою абсолютно безкоштовно.
Слухати читання вірша «Тиша морська» онлайн
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли), оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки.
Якщо ви є правовласником електронної книги «Тиша морська» Лесі Українки українською мовою і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.