Дитяча психологія

Сортирувати за:

Дитяча психологія: книги для дорослих

Виховання дітей – процес цікавий, але непростий. А якщо виростити хочеться дитину не просто розумну і успішну, а ще й щасливу, яка у дорослому житті зможе впоратись з труднощами та власними емоціями, то варто цікавитись віковою психологією і застосовувати отримані знання на практиці. Якраз для цього й підійде дитяча вікова психологія, книжок з якої, на щастя, вже написано дуже багато.

Чим краще дорослий буде розуміти дитину, тим більше шансів на те, що їм вдасться побудувати близькі, довірливі, міцні стосунки у майбутньому. Хоча психологія дітей – важлива наука не лише для тих, у кого вони вже є чи будуть у найближчому майбутньому, а й для будь-кого, хто з дітьми часто контактує. Мова йде про вихователів, вчителів, тренерів, навіть медсестер, які у пологовому будинку якийсь час доглядають за немовлятами.

Внутрішній світ дитини – це цікаво, але так тонко, що потрібно бути дуже обережним, щоб нічого там не порушити і не зламати грубим словом чи дією. Тому й варто дорослим бути обізнаними і розуміти, як знайти спільну мову з дитиною, щоб спілкування приносило радість і користь, а не засмучувало чи руйнувало тендітну психіку юної людини.

Психологія розвитку дитини та її особливості на різних вікових етапах

Навіть якщо ви ще не читали жодної книжки з дитячої вікової психології, вам все одно доводилось чути від інших людей про існування кризових періодів у житті дитини. Наприклад, приблизно у 3 роки починається процес усвідомлення дитиною свого «Я», яке існує окремо від мами чи інших близьких дорослих. Дитинка стає самостійнішою і все прагне робити сама.

Якщо про особливості цього періоду (чи інших кризових) нічого не знати, то прожити його може бути важче усім. Та якщо почитати спеціальну літературу, то й сприйматись все буде простіше – дорослі будуть спокійніше реагувати на поведінку дитини, а вона сама зможе пройти цей етап дорослішання трохи легше, адже там, де дитину розуміють і приймають, їй живеться краще.

Чим старше стає дитина, тим більше викликів отримують для себе батьки та інші дорослі, які знаходяться поруч з нею. Бо, наприклад, психологія дитини 9 років буде вже дещо іншою, ніж дитини 3 або 6-річної.

Психологія дитини 10 років і старше: про що потрібно пам’ятати дорослим?

Якщо перед вами дитина 10-річного віку, варто пам’ятати, що це вже майже підліток, тому й поведінка її може змінюватись, і знаходити спільну мову може бути складніше, і ще багато особливостей перехідного періоду почнуть проявлятись, які варто враховувати.

А якщо це вік 12-16 років, то це той етап, коли зміни у дитини (яка вже й не зовсім дитина) відбуваються по всім «фронтам»: змінюється зовнішність, інтереси, захоплення, з’являються емоції та почуття, яких раніше не бувало, відбуваються різні процеси в тілі…

Все це впливає на поведінку, починають виникати конфлікти з дорослими. Але, знаючи психологію цього віку, можна уникнути багатьох проблем. Читати літературу по віковій психології можуть у цей час вже й самі підлітки, щоб краще розуміти самих себе та однолітків.