Хоча бойовик, як жанр мистецтва, займає провідне місце саме в кінематографі, письменники з усього світу можуть з цим посперечатись. Звісно, бойовик в літературному форматі не може вразити свого читача надмірними спецефектами чи візуальною складовою, яка в ньому відсутня. Натомість, кримінальні бойовики дають можливість своїм авторам краще поглянути на головних героїв, як особистостей, а не шаблонів для дій, та краще розкрити сюжет. Вони дають читачеві не лише враження від стрімких перестрілок, але й час для роздумів.
Для письменників жанру важливо, аби їх читач захопливо споглядав за історією головних героїв, не відволікаючись ні на що. Але в таких умовах важко розповісти цілісну та повноцінну історію, продемонструвавши еволюцію головного героя. Тому зміна темпів оповіді з різними кульмінаційними епізодами нагадує «американські гірки» на папері. Тому почавши читати кримінальний бойовик, ви будете як на атракціоні.
Головною особливістю кримінального бойовика є те, що він розповідає історію, в якій головний герой або дійсний поліцейський, або ж якимось чином пов’язаний з правоохоронними органами чи криміналом. Навколо конфлікту з останнім і розвивається головний сюжет.