Коли художник малює море і загалом картини на таку тему, це називають мариністикою. А якщо письменник пише роман про пригоди, які відбуваються не лише на суші, а й на морі, то це та ж мариністика, тільки літературна. В результаті з’являються книжки про морські пригоди, і це література, яка сподобається усім – як чоловікам, так і жінкам, як молоді, так і дорослим.
Навіть якщо сюжет буде починатись десь на суші, потім дійство все одно переміститься кудись в океан, на хвилях якого буде «гойдатись» великий чи маленький корабель. Хоча й водойми менших розмірів, наприклад, моря чи річки, теж можуть стати «ареною» для основних подій твору.
У цьому жанрі, як і в будь-якому іншому, є набір типових персонажів (образів) і подій, які мають відбутись. Якщо говорити про героїв, то ними можуть бути пірати, звичайні моряки, капітани, дослідники, які відкривають нові землі, «морські вовки». Особливо цікавими є історії, у яких людям доводиться стикатись з мешканцями морських глибин, які зазвичай не раді таким зустрічам і можуть когось навіть вбити.
Якщо події відбуваються на воді, то шторм точно буде в сюжеті, але наслідки його можуть бути різними. Наприклад, корабель розіб’ється, а людей хвилями винесе на якийсь острів, де вони потім шукатимуть скарби, знайомитимуться з місцевими мешканцями і займатимуться іншими цікавими справами.
Зазвичай у таких романах без кохання теж не обходиться, бо морський жанр передбачає і романтику, а не лише пригоди. Та й атмосфера створюється така, що люди зближаються і у їх серцях народжується любов (особливо, коли сміливий чоловік рятує від небезпеки прекрасну даму).