Казки

Сортирувати за:

Казки – літературний скарб людства

Знайомство з літературою починається ще в дитинстві, коли хтось із дорослих розповідає або читає малюку казочки. Якщо казати коротко, то дитячі казки – це вигадані історії із захоплюючими сюжетами, які несуть у собі повчальний елемент. У них можливим стає будь-що, навіть те, чого в реальності взагалі не буває. Магія, чари, різні фантастичні елементи, вигадані істоти – все це звичні явища у казках.

Малята особливо люблять слухати казки на ніч, а батьки знають, що є дві великі категорії таких творів – народні і літературні. У першому випадку історії передаються між людьми, але немає одного автора, бо вони є результатом спільної творчості багатьох людей. У другому – це вже роботи конкретних письменників, які потім друкуються у виданнях і книжках.

Цікаво, що для багатьох письменників, які спеціалізувались саме на написанні казок, основою для творів могли були народні казочки для малюків. Вони їх збирали, обробляли, а потім на основі їх мотивів писали щось нове, що вже вважалось авторською роботою. Таке є у практиці як зарубіжних письменників, так і українських.

Характерні риси казок

Яка б не була перед вами казочка, у неї завжди буде вигаданий сюжет, який сприймається і переживається як реальний. Для цього жанру характерною є насиченість подіями і узагальненість образів персонажів. Дуже часто у них навіть може не бути імен, а навіть якщо вони і є, то це ні про що особливо не говорить, бо вони все одно ні з ким конкретним не асоціюються.

Ще одна характерна особливість у тому, що події казок завжди відбуваються у невизначений момент «колись», тому визначити період неможливо. Окрім того, у сюжеті обов’язково мають бути персонажі позитивні, чиї риси характеру схвально приймаються суспільством, і негативні, вчинки яких однозначно засуджуються.

У казках немає сатири, але зазвичай є повчальні уроки, які у фіналі історії читачі повинні зрозуміти. Відсутні детальні описи природи чи побуту, а вся увага зосереджується на головному герої та подіях, які з ним відбуваються. Казки бувають як великі і довгі, так і короткі, які можна прочитати за пару хвилин.

Різновиди казок

Написано і вигадано казкових історій стільки у світі, що їх і не перерахуєш. І хоч сюжети у них у всіх різні, існує все ж певна класифікація, яка була створена ще у 1912 році. Згідно з нею казки діляться на релігійні, романтичні, жартівливі, з тваринами, з магією.

У релігійних розповідається або про покарання Богом грішників або ж персонажами стають якісь представники релігійного культу. Романтичні розповідають про представників різних соціальних станів, які одружуються (наприклад, бідна дівчина стає дружиною принца).

Якщо героями казки стають тварини, то поводяться вони в усьому повністю як люди, навіть вдягаються так само. А у казках з магією будуть персонажі, які вміють чаклувати, перетворюватись на когось іншого або робити ще щось незвичайне.

Розповіді, у яких є злі чудовиська, які роблять шкоду, а наслідки цього потім доводиться виправляти, називають казками про дурного огра. Є ще й побутові – у яких немає чарів чи чогось подібного, а просто показане звичайне життя. Зазвичай у них ще й багато гумору.

Казки, у яких певні елементи постійно повторюються і їх стає з кожним разом все більше, називаються кумулятивними. А якщо у них розповідається про події нелогічні і неможливі за будь-яких умов, то це вже небилиці, які, до речі, дітлахам дуже подобаються, бо зазвичай вони звучать кумедно і весело.

Казки для дітей 1 року

Зазвичай казочки розповідають тим діткам, які вже можуть їх хоч трохи зрозуміти, але існують і казки для немовлят. Це коротесенькі історії, у яких використовуються приємні для слуху слова, а розповідають вони про якихось милих героїв, наприклад, про тварин – кошенят, цуценят, курчаток.

Читання казок у такому ніжному віці і для сну корисно, бо малюк може швидше заснути, слухаючи мамин голос, який розповідає якусь історію, і для розвитку інтелекту, бо є нові слова, які можуть мимовільно запам’ятовуватись, а пізніше дитинка швидше їх впізнаватиме і легше сприйматиме. Та й загалом це гарний спосіб спілкування між дорослим і немовлям.

Казки для дітей 2 років

Малюк поступово дорослішає і вже може більш усвідомлено сприймати те, що йому розповідають або читають дорослі. Тут вже історії для найменших можуть бути дещо довшими.

Окрім того, малюкам може сподобатись слухати казочки у віршах. Так вони навіть приємніше звучать і легше сприймаються. А розповідатись у них може про тваринок, про іграшки, явища природи, рослини, навіть про свята, наприклад, про Різдво.

Казка для дітей 3 років

Дитина у віці 3 років вже здатна довше концентрувати увагу і щось слухати навіть не перед сном, тому їй можна читати казки довші і з більшою кількістю дійових осіб. Тут вже казки для малят стають цікавішими і більш динамічними.

Продовжують користуватись увагою сюжети про звірят, бо малюки у будь-якому віці їх дуже люблять. Можна зустріти історії і про зайчика, який від усіх втікав, і про козенят, які чекають свою маму, і про курочку, яка несе незвичайні яйця, і багато про кого ще.

Казка для дітей 4 років

Хоч малюк і стає все старшим, але вечірня казка для нього все ще важлива, бо це як спосіб спілкування з батьками і як метод заспокоєння перед сном. У цьому віці вже може відчуватись розподіл історій на ті, які більше підійдуть для дівчаток, і ті, що зацікавлять хлопчиків.

Наприклад, дівчата захочуть послухати про принцес, а от хлопчакам треба щось про динозаврів або про машинки. Хоча насправді цей поділ вельми умовний, бо смаки та інтереси у дітей можуть бути різними, незалежно від їх статі.

Казки для дітей 5 років

У такому віці багатьом подобаються чарівні історії про різних чаклунок, про фей та інших істот, що мають незвичайні здібності. Когось можуть зацікавити розповіді про дракона і прекрасну дівчину, а когось – про богатирів, які стають відомими своїми подвигами, або про гномів, що живуть у своїх малесеньких будиночках.

Тут вже для сну підійде не будь-яка казка, але якщо у дитини з’явиться якась улюблена історія, то вона може просити читати її кожного вечора. Під щось улюблене і добре знайоме буває легше і приємніше засинати.

Казки для дітей 6 років

У шестирічному віці деякі діти продовжують слухати казки, а дехто вже встигає навчитись читати самостійно. На цьому етапі діткам вже цікавішими стають історії про дружбу і спілкування.

Героями творів не обов’язково мають бути люди, але якщо персонажі – тварини, то характеристики і поведінка у них все одно будуть людськими. Десь може розповідатись, наприклад, про лева, який керує цілим лісом, і про його стосунки з іншими лісовими мешканцями.

Казки для дітей 7 років

Багато хто з дітлахів у віці 7 років вже йде вчитись у 1 клас, і з цього моменту процес дорослішання стає ще швидшим. З’являються нові інтереси, стають більш цікавими сучасні книжки, у яких розповідаються захоплюючі історії.

Діти вже можуть правильно зрозуміти повчальні казки про добро і зло, про жадібність і щедрість, і самостійно зробити з них висновки. А головне, що цікаві твори для читання обиратимуть вже не дорослі, а самі школярі.

Цікаві історії для дітей 8 років

Які казки для дітей 8 років читати найцікавіше? По-перше, це мають бути добрі історії, у яких є цікаві персонажі і насичений подіями сюжет. Завжди популярною буде казка про пригоди, особливо така, від якої не хочеться відриватись, бо сюжет захоплює.

Зазвичай 8-річні діти ходять вже у 2 клас і знайомляться з різними літературними творами в рамках шкільної програми. Та якщо їм подобається читати щось інше, то варто лише підтримати її цікавість до книжок.

Казки для дітей 9 років

Перейшовши у 3 клас, діти стають ще дорослішими, але казки та різноманітні оповідання, де відбуваються якісь фантастичні події, багатьом все ще подобаються. Особливо цікавими у зимовий період будуть новорічні казки для дітей, у яких багато чудес, подарунків і пригод.

Звісно, головними персонажами там будуть люди, тварини або вигадані істоти, але й про ялинку автори згадувати не забувають, бо вона ж головна прикраса у кожному домі на Різдво і Новий рік. Загалом історії про різдвяні свята і пригоди мають якийсь особливий шарм, тому навіть дорослим вони можуть подобатись, бо повертають у дитинство і дарують приємні емоції.

Казка для дітей 10 років

Якою має бути казка, щоб її було цікаво читати хлопчикам і дівчаткам, які вже перейшли у 4 клас? Важливо, щоб серед дійових осіб були герої такого ж віку, а події, які з ними відбуваються – знайомі і зрозумілі юним читачам.

Пригоди мають бути насиченими і захоплюючими, а сюжетні повороти – бажано несподіваними. Тоді така історія надовго запам’ятається і дасть можливість пережити всі ті ж емоції, що переживатимуть і герої.

Якщо персонажі у книжці будуть ще й розумні, то читач зможе від них дізнатись якусь нову інформацію, поповнить словниковий запас і, можливо, навіть чомусь навчиться корисному.

Чому казки такі популярні у світі?

Сьогодні навіть важко сказати, коли у світі почали з’являтись перші казки, особливо, якщо врахувати, що колись вони були лише народними і ніде не були записані, а передавались лише в усній мові. Але і у 21 столітті вони продовжують користуватись популярністю. З’являються все нові автори, які пишуть саме казкові історії для дітей, і така творчість ніколи не втрачає актуальності. У чому ж секрет?

Для дітей казки – це улюблені історії, які вони можуть слухати безліч разів і не втомлюватись. Це можливість пережити цікаві пригоди, зануритись у дивовижний світ і дізнатись щось нове. У казках стає можливим те, чого у реальному житті бути просто не може. Але для дитячого сприйняття все те, що відбувається у казці є реальним, тому й проживається як реальність, а це ж так цікаво і захоплююче.

Для дорослих казки – це шлях до серця дитини і один із способів встановлення хороших стосунків з нею. Наприклад, читання казки перед сном може стати сімейною традицією, яка дарує приємні емоції, та й загалом це можливість батькам і дітям більше часу провести разом.

Де найкраще читати книжки з казковими історіями?

На нашому літературному порталі є великий розділ, де зібрана дитяча література. Тут ви можете знайти книжки як для найменших, так і для дошкільнят та школярів. У нашій колекції зібрані і народні казки, і твори класиків, і історії від сучасних авторів. Навіть якщо ви вже не дитина, читати онлайн казки українською мовою на нашому сайті можна у будь-який час.

А якщо вам захочеться створити чи поповнити власну електронну бібліотеку дитячих книжок, можете скористатись можливістю і скачати безкоштовно українські казки для діток у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб) на телефон чи будь-який інший свій пристрій. Так вони завжди будуть під рукою і читання можна буде відновити навіть за відсутності Мережі.