У який би колектив ви не прийшли – трудовий, навчальний, родинний (так, сім’я – це також маленький колектив), скрізь будуть відбуватись одні й ті ж процеси. Наприклад, кожен учасник колективу свідомо чи несвідомо почне виконувати певну роль – лідера, помічника, грубіяна і т.д. Це одне з тих явищ, вивченням якого й займається соціальна психологія.
Загалом же ця галузь науки вивчає взаємодію людей, їх спілкування між собою у великих та малих соціальних групах,. А також вона займається дослідженням того, як на людей – їх думки, почуття і вчинки – впливає фізична присутність інших або навіть сама думка про когось, хто теоретично міг би бути поруч.
Соціологія і психологія, які раніше були окремими науками, поєднались у соціальній психології, що дозволило спеціалістам отримати в результаті досліджень нові й цікаві відомості про людей та їх поведінку. Про це (але не тільки) написано у численних книжках, які дають людям відповіді на різні запитання з приводу людських вчинків у різних умовах та обставинах.