Дитяча книга – це ніби портал в інший світ: цікавий, прекрасний, захоплюючий, неймовірний, фантастичний, у якому можливо абсолютно все, тому чаклунство і магія нікого не дивують. Там тварини можуть розмовляти, люди – літати, реальний і фентезійний світи – переплітатись. Навчившись читати і відчувши хоча б раз цю неймовірну насолоду від занурення у дивовижну книжкову реальність, створену стараннями зарубіжних та українських письменників, дитина буде повертатись туди знову і знову.
Сучасна дитяча література представлена такою кількістю книжок різних жанрів і різновидів, що у цьому розмаїтті легко загубитись навіть дорослому, а що вже казати про малечу. Тому, обираючи дитячі книжки українською мовою, потрібно враховувати і вікові особливості малюка, і тематику творів, яка йому найбільше цікава, і наповнення самого видання, тобто його зміст.
Художня література для дітей пишеться не лише для їх розваги, а у першу чергу для розвитку і виховання. Завдяки літературним творам відбувається перше знайомство з мистецтвом художнього слова, формується уявлення про прекрасне. У малюків з’являється розуміння того, що в літературі є різні жанри та напрямки, тому один твір може відрізнятись від іншого або ж поєднувати у собі багато dcmjuj.
Якщо подивитись на сучасні українські дитячі книжки, то серед них можна знайти і казки, і вірші, і байки, і просто художні твори, і навіть книжки для немовлят, які мають свої специфічні (відповідно до віку) особливості. Розглянемо кожен з цих різновидів детальніше, оскільки вони заслуговують уваги.
Казка – це те, з чого все починається. Її можна розповідати навіть немовлятам, які ще нічого не зрозуміють, але заспокійливий голос люблячого дорослого точно буде діяти позитивно. Із сивої давнини дійшли до нас казки, які називають народними, бо з’явились вони так давно, що й автора ніхто не згадає. Але й письменників, які писали і пишуть казкові історії, чимало. У таких книжках розповідатись може про що завгодно: і про природу, і про тварин, і про дружбу, і про різних лиходіїв і боротьбу з ними. А в зимовий період особливо популярними стають різдвяні історії.
Також сучасні українські дитячі книжки знайомлять маленьких читачів з ще одним видом мистецтва – поезією. Звісно, віршики для дітей значно відрізняються від дорослих поетичних творів, але в них так само є римування, музичність і цікаві слова. Найбільше дітлахам подобаються смішні віршики, і вони ж найлегше запам’ятовуються, що позитивно впливає на розвиток пам’яті і наповнює словниковий запас малечі.
Байки – це найкращі ліки від поганого настрою, бо зазвичай у них розповідаються веселі історії, які водночас ще й повчальні, бо показують різні ситуації, у яких можуть опинятись герої, а в кінці завжди є певний висновок. Окрім того, байки вчать дитину критично мислити і оцінювати події з різних точок зору. Їх читають зазвичай діти молодшого шкільного віку і трохи старші.
А от художня література і різні пригодницькі книги для дітей стають особливо цікавими хлопчикам і дівчаткам середнього шкільного віку, хоча й для дошкільнят є багато хороших книжечок. Тут вже вибір величезний, тому головне визначитись, які саме історії хочеться читати – чи про динозаврів, чи про піратів, чи про котів, чи про звичайних людей, які опинились десь у чарівному світі… Дитячі художні книжки стають першим етапом на шляху до дорослої літератури, у якій вже будуть ширша палітра жанрів і серйозніші теми творів.
Книжки для найменших, яких зараз стало дуже багато, мають свої особливості, адже створюються вони з урахуванням віку і можливостей дитинки. Якщо говорити про книжки для дітей до 1 року, то їх головне призначення у тому, щоб привернути увагу крихітки і зацікавити її хоча б на кілька секунд, щоб вона була зосереджена на одному об’єкті. Тому в таких книжках є великі картинки.
Найперші книги для немовлят можуть бути навіть чорно-білими, бо їх сприймати легше, але більшість книжечок все ж з картинками кольоровими. Також є тактильні книжки, які виготовлені не обов’язково з паперу чи картону, а можуть бути з тканини або фетру, а всередині у них є спеціальні вставки з різних матеріалів, які малюк може відчувати на дотик.
До двох років дитина багато чого вже може робити самостійно, наприклад, обирати книжки, які їй подобаються. Обираючи розвиваючі книги для дітей 2 років, потрібно пам’ятати, що найкращим варіантом будуть видання з ілюстраціями, бо поки батьки читають текст, малюк може розглядати картинки.
Не варто навантажувати крихітку довгими історіями, а краще обирати дитячі розвиваючі книжки, де гарні і яскраві картинки, а самого тексту небагато. Це можуть бути як коротенькі казки, так і дитячі віршики. А ще малюкам подобаються книжки-панорамки, відкриваючи які, можна побачити об’ємні картинки.
У цьому віці дитина продовжує інтенсивно розвиватись і пізнавати світ, і вся інформація, яку вона чує і сприймає, запам’ятовується дуже легко. Тексти в книжках можуть ставати довшими, бо концентрація уваги зростає і малюк може з цікавістю слухати казкові історії довше, ніж раніше.
Шукаючи хороші книжки для дітей 3 років вже можна звертати увагу на різні енциклопедії для найменших, де є багато малюночків і різних слів. Окрім того, трирічні малюки полюбляють робить щось своїми руками, тому все, що стосується найпростішої творчості (розмальовки, книжки з наклейками), їх точно порадує.
У віці 4 років дитина зазвичай вже ходить у садочок або ж просто спілкується з іншими дітьми, що передбачає використання більшої кількості слів. Тому розвиваючі книжки для дітей 4 років мають сприяти поповненню словникового запасу і давати малюкові уявлення про те, які бувають у житті ситуації та як з них можна виходити.
Історії, які читають дитині дорослі, стають у цьому віці важливими для розвитку її комунікативних навичок. Також починають цікавити книжки про пригоди, у яких багато подій і швидкий розвиток сюжету. Крім того, можна обирати книжечки відповідно до сезону і читати восени про осінь, взимку – про зиму і про Різдво, а в теплі пори року – про весну та літо.
Запитання, які ставлять діти батькам чи іншим дорослим, можуть заводити їх у глухий кут, бо про таке вони самі навіть не замислюються, а дитина хоче почути відповіді. Тільки де ж їх взяти? Добре, що є пізнавальні книги для дітей, які можуть розповісти про все на світі не лише дітям, а й дорослим. З них можна дізнатись, чому вода мокра, трава зелена, а хмарки на небі лише виглядають такими, ніби на них можна стрибати…
Також для батьків стануть хорошими помічниками книжки про емоції, у яких пояснюється, звідки різні емоції беруться, як виникають, які вони взагалі бувають і чому потрібно вміти правильно їх виражати як дітям, так і дорослим. А коли почнуться запитання про «це» розказати все правильними словами теж допоможуть книжки, написані так, щоб говорити на складну тему просто і зрозуміло.
Якщо до цього мова йшла про розвиток мовлення дитини, то у 6-річному віці важливо думати і про те, чи знає вона літери, чи може вже вчитись самостійно читати. Комусь це дається легше, а комусь важче, та у будь-якому випадку книжки для дітей 6 років мають бути не лише цікаві і пізнавальні, а ще й такі, які можна пробувати читати самотужки. Тобто слова у тексті мають розділятись на склади, бо це значно полегшує процес читання.
Про правила поведінки у різних ситуаціях, гарні манери, про спілкування, про повагу до інших – усе це теми, які важливі для шестирічок, тож і в книжках мають бути історії саме про це. З них дитина, яка готується йти до школи, може отримати корисний досвід.
Літератури для першокласників дуже багато, і в книжках можуть бути як короткі оповідання, так і довші історії. Та при цьому книжки для дітей 7 років не повинні бути складними і надто серйозними, бо всьому свій час. Найцікавішими будуть історії про пригоди дітей приблизно такого ж віку, які відбуваються у реальному світі або у максимально до нього наближеному.
Якщо батьки замислюються над тим, що почитати дитині 7 років, то різні дитячі енциклопедії на різні теми будуть ідеальним варіантом, особливо, якщо відомо, що юного школяра чи школярку найдужче цікавить. Дітям подобається пізнавати світ, а книги стають у цьому надійними помічниками.
Перші навички самообслуговування у дитини з’являються значно раніше – коли вона навчається самостійно умиватись, чистити зуби, мити руки і робити інші дії. А от до 8-річного віку їй вже хочеться почуватись дорослішою, тому можна побачити перші спроби, наприклад, приготувати їжу. А якщо під рукою буде ще й кулінарна книга з найпростішими рецептами, це допоможе навчитись ще швидше.
Взагалі книжки для дітей 8 років мають бути такими, щоб вони змогли з них брати інформацію, яка знадобиться у реальному житті. Тому й викликають інтерес розповіді про дружбу, спілкування, взаємодопомогу і шкільне навчання. З них школярі можуть дізнаватись нову інформацію, а деяких літературних героїв навіть наслідувати.
Чим старше стає дитина, тим вищий її рівень відповідальності, і якщо поруч опиняється якась тваринка, то про неї вже хочеться піклуватись, а не лише гратись з нею, як це було раніше. Тому найпопулярніші книжки для дітей 9 років ті, де розповідається про героїв, які доглядають за котиками, собачками чи іншими домашніми улюбленцями або ж спілкуються з тваринами у дикій природі.
Розмірковуючи, що почитати дитині 9 років, згадайте, чим вона захоплюється, чим цікавиться. Багато кому у такому віці подобаються пригодницькі історії про піратів, а також фентезі, де магія і дива стають реальністю. Але це книги для хлопчиків, а от дівчатам цікавіше читати про принцес і принців. Хоча пригоди вони теж люблять, тільки краще, щоб у центрі сюжету була дівчинка.
У віці 10 років діти люблять різні загадки і таємниці, тож найкраще для читання підійдуть дитячі детективи. В них сищиками теж стають школярі, які дізнаються про якісь цікаві і загадкові ситуації, які й починають розслідувати, щоб дізнатись правду. При цьому вони переживають чимало пригод, іноді навіть небезпечних для життя.
Книжки для дітей 10 років вже можуть бути довгими або й багатотомними, читаючи які, можна дорослішати разом з героями, які зазвичай також змінюються і ростуть. А найбільш популярні історії ще й екранізуються, тому з’являється можливість побачити улюблених персонажів на великому екрані.
У такому віці у дітей починається процес самопізнання, тому цікавлять їх уже питання серйозніші, ніж були раніше. Якщо шукати цікаві книжки для дітей 11 років, то звертати увагу можна не лише на фентезі і пригодницьку фантастику, які хлопці та дівчата продовжують читати з задоволенням, а ще й на різноманітні енциклопедії, де серед іншого увага приділяється і статевому розвитку.
Дехто може ставати емоційнішим або ж, навпаки, занадто тихим. Відбуватись може так через емоції, які вирують всередині, а як з ними впоратись, дитина просто не знає. Правилам їх «приборкування» книжки також можуть навчити. І читати їх корисно не лише дітям, а й дорослим.
У 12 років перед вами вже не дитина, а підліток, у якого змінюється все, у тому числі і вподобання в плані літератури. Наприклад, комусь вже хочеться освоїти програмування, а хтось цікавиться іншими науками. До речі, є нові книжки, які розповідають про складні науки, такі як хімія чи фізика, у такій цікавій і доступній формі, що інформація сприймається і запам’ятовується дуже легко.
А цікаві книги для дівчат 12 років обов’язково розкажуть про моду, догляд за собою, про спілкування з хлопцями і про те, що відбувається з жіночим організмом у різні періоди і у різному віці. Просто все це вже починає цікавити дівчаток, тому й література має бути відповідною до їх інтересів. Хлопцям теж стає цікаво дізнатись щось про міжстатеві взаємини, але водночас їх цікавлять це й машини, спорт і інші хлопчачі заняття.
Ходити взагалі нікуди не потрібно, бо все найцікавіше є тут – у нашій віртуальній бібліотеці. У нас ви знайдете твори різних авторів – молодих і давно відомих, українських і зарубіжних, а також книжки, які встигли побувати на вершинах літературних топ-чартів.